همجواری با افغانستان، مزیت صادراتی كشاورزی تایباد

همجواری با افغانستان، مزیت صادراتی كشاورزی تایباد آنی بازار: مشهد- ایرنا- فرماندار تایباد اظهار داشت: این شهرستان بعنوان یكی از قطب های كشاورزی خراسان رضوی، به علت همجواری با كشور افغانستان، دارای بهترین مزیت برای صدور محصولات زراعی به بازار این كشور است.


حسین شرافتی راد روز پنجشنبه در آیین تجلیل از كشاورزان نمونه این شهرستان اظهار داشت: كشاورزان تایباد با تولید سالانه بیش از 36 هزار تن محصول زراعی و 2 هزار تن محصول باغی توانسته اند جایگاه ممتازی در كشاورزی استان دست و پا كنند.
وی اضافه كرد: بیش از 85 درصد جمعیت این شهرستان به كشاورزی و دامپروری مشغول هستند و نیمی از جمعیت 118هزار نفری تایباد در روستاها سكونت دارند.
وی به بعضی از مهمترین محصولات كشاورزی منطقه اشاره نمود و اظهار داشت: خربزه، هندوانه، گندم، جو، پنبه، ذرت علوفه ای و زعفران مهمترین محصولات كشاورزی منطقه هستند و كشاورزان تایباد توانسته اند هرساله در تولید بعضی از این محصولات جایگاه برتر استان را به دست آورند.
شرافتی راد به توانمندی های این شهرستان در حوزه كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: در صورت حمایت دولت، استفاده بهینه از منابع آب وخاك و ظرفیت های موجود بخش كشاورزی، امكان افزایش تولید وعملكرد محصولات راهبردی با رعایت اصول توسعه پایدار در این خطه مرزی فراهم است.
وی اظهار داشت: گمرك و پایانه مرزی دوغارون با قدمتی 100 ساله در تایباد نقش بسزایی در صادرات و واردات انواع كالا دارد كه می تواند در بحث معافیت بعضی از تعرفه های گمركی به كشاورزان شهرستان كمك خوبی داشته باشد.
فرماندار تایباد اظهار نمود: با عنایت به خشكسالی های چند سال اخیر، كشت محصولات كم آب طلب در این شهرستان از مهمترین اولویت های مدیران اجرایی برای جبران كمبود منابع آبی است و هم اینك بیش از هشت هزار هكتار كشتزار در تایباد به كشت محصولات كم آب طلب اختصاص دارد.
وی اضافه كرد: با وجود 280 هزار راس دام سبك و 6 هزار راس دام سنگین، سالانه بیش از هفت هزار تن انواع گوشت قرمز و سفید در این شهرستان تولید می گردد.
فرماندار تایباد اظهار داشت: دشت های تایباد از نظر آب جزو مناطق بحرانی استان خراسان رضوی به حساب می آید و افت منابع آبی زیرزمینی یكی از مهمترین مشكلات حوزه كشاورزی تایباد است.
در آخر این مراسم از كشاورزان و دامداران برتر شهرستان تایباد تجلیل شد.
شهرستان 118هزار نفری تایباد در 225 كیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
5132/7494
خبرنگار: علی اصلاحی نصرآبادی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی


1396/10/28
17:55:56
5.0 از 5
4867
تگهای خبر: بازار , صادرات , گمرك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش