36 هزار راس دام سبك در سروآباد مایه كوبی شد

36 هزار راس دام سبك در سروآباد مایه كوبی شد آنی بازار: سنندج - رئیس شبكه دامپزشكی سروآباد اظهار داشت: بیش از 36 هزار راس دام سبك در این شهرستان ضد بیماری های بروسلوز و آبله مایه كوبی شدند.


حسین پروایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: عملیات مایه كوبی ضد بیماری بروسلوز در جمعیت دامی بره و بزغاله و واكسیناسیون بیماری آبله در جمعیت دامی گوسفند و بز شهرستان با بكارگیری توان بخش دولتی دامپزشكی انجام شد.
وی اضافه كرد: مجموعه دامپزشكی شهرستان در دو ماه اخیر با رجوع به همه واحدهای روستایی، مناطق ییلاقی (هوارهای روستایی) و دامداری ها مبادرت به انجام واكسیناسیون جمعیت دام سبك شهرستان كرده است.
رئیس شبكه دامپزشكی سروآباد افزود: با وجود حضور قسمت زیادی از جمعیت دامی در مناطق ییلاقی روستایی و صعب العبور بودن این مناطق، با تلاش های شبانه روزی پرسنل فعال در این مرحله از مایه كوبی 29 هزار و 796 راس دام گوسفند و بز ضد بیماری آبله و هفت هزار و 193 راس جمعیت دامی بره و بزغاله ضد بیماری بروسلوز مایه كوبی شدند.
وی خاطرنشان كرد: سال قبل با مایه كوبی منظم و هدفمند با پوشش بالای جمعیت دامی هدف شهرستان و اجرای این مرحله از مایه كوبی در سال جاری، اقدام مناسب در پیشگیری از ابتلای دام ها به بیماری های تب مالت و آبله صورت گرفته است.
پروایی با اشاره به اینكه در این مرحله از واكسیناسیون از واكسن های با كیفیت تولید استفاده شده است، اضافه كرد: بیماری های دامی فوق در شهرستان كاملا تحت كنترل است.
وی با اشاره به اینكه تمام خدمات عرضه شده به دامداران شهرستان به صورت مجانی بوده است، تصریح كرد: تداوم انجام عملیات مایه كوبی جمعیت دامی ضد بیماری های مشترك و واگیر نیازمند اختصاص بودجه مناسب جهت تهیه و تلقیح واكسن های با كیفیت دامی است.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، بیماری بروسلوز یا تب مالت بیماری خطرناك مشترك بین انسان و دام است كه علاوه بر آثار زیان بار در سلامت انسان در جمعیت دامی هم باعث خسارات فراوان نظیر سقط جنین های مكرر، تولید ناباروری و كاهش تولید شیر می گردد.
بیماری بروسلوز نقش بسزایی در ضررهای اقتصاد دامداران داشته و پیشگیری از این بیماری همچون اولویت های مبارزه با بیماری های دامی سازمان دامپزشكی كشور است.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مركزی و هورامان و جمعیتی بیش از 50 هزار نفری در فاصله 90 كیلومتری از سنندج مركز استان كردستان واقع شده و 24 كیلومتر مرز با كشور عراق دارد.
7354/9102


1397/05/10
14:21:18
5.0 از 5
5022
تگهای خبر: تولید , كیفیت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش