كارشناسان اقتصادی مطرح كردند:

دلایل كاهش نرخ دلار در ایام گذشته، افت نرخ دستوری نبوده است

دلایل كاهش نرخ دلار در ایام گذشته، افت نرخ دستوری نبوده است آنی بازار: كارشناسان اقتصادی بر این باورند كه دلایل كاهش نرخ ارز در ایام گذشته، به سبب دخالت های دستوری نبوده و ادامه این روند، برای اقتصاد ایران مناسب می باشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از صدا و سیما، وحید شقاقی در برنامه تیتر امشب اظهار داشت: ما در شش ماهه اول سال شاهد بودیم كه برخی قیمت دلار را تا سقف ۴۰ هزار تومان پیش بینی كرده و برخی باز از فروپاشی اقتصاد ایران اطلاع داده بودند. پس از سیزده آبان باز كه در آستانه مرحله دوم تحریم ها بودیم، اتفاقی نیفتاد و اخبار بد تا این برهه پیش خور شد.این كارشناس مسائل اقتصادی اضافه كرد: احیانا اخبار خوبی در ماه های آینده شاهد باشیم؛ همین طور با عمل به وعده های اروپایی ها، احتمال دارد شاهد كاهش دلار تا ۹ هزار تومان باز باشیم.
شقاقی اضافه كرد: وقتی نرخ دلار افزایش می یابد، سفرهای خارجی كاهش خواهد یافت و وقتی نرخ دلار افزایش می یابد، قاچاق كنترل میگردد و سفته بازی باز كاسته می شود.
او درباره دلایل كاهش نرخ ارز اظهار داشت: سران سه قوه در شورای هماهنگی، اختیارات بیشتری برای بازار آزاد و ورود به سامانه نیما به بانك مركزی دادند و بانك مركزی هم در آخرین برنامه خود، خروج سرمایه از كشور را كنترل كرد و بازار سرمایه ساماندهی شد. با ساماندهی ارز، عرضه و تقاضا باز كنترل گردیده و این ها زمینه ای برای وارد كانال ۱۱ هزار تومانی دلار را فراهم نموده است.
شقاقی اظهار داشت: نداشتن بدهی خارجی یكی از بهترین شرایط ایران در دنیا است؛ در صورتی كه اقتصاد ایران كشش دلار بالای ۸ هزار تومان را ندارد و این خود واردات رسمی، سفرهای خارجی و قاچاق را می كاهد.
او با اشاره به اینكه مدیریت بانك مركزی بهبود یافته است، اظهار داشت: هرخبر خوبی در آینده بشنویم، سبب فروكش كردن انتظارات و كاهش نرخ ارز خواهد شد. ضمن اینكه با كاهش قیمت ارز، تقاضای دلار كاهش خواهد یافت؛ ازاین رو مدیریت منابع ارزی در شش ماهه نخست سال آینده مهم می باشد.
شقاقی اعتقاد دارد كاهش قیمت نفت صادرات نفت را با نوسان مواجه خواهد كرد؛ ازاین رو فشار در منابع ارزی را بیشتر خواهد نمود پس باید منابع ارزی را به درستی مدیریت نماییم. پس دولت باید تدابیر لازم را در اصلاح نقشه ارزی به كار برد و برای مدیریت منابع ارزی راهبردی اساسی داشته باشد. نسبت نقدینگی به تولید باز بسیار مهم می باشد. افزایش فزاینده بدهی دولت به بانكها و شبه پول بسیار مهم می باشد.
همچنین حمید زمان زاده، كارشناس پولی و بانكی دیگر میهمان برنامه اظهار داشت: ما در شش ماهه اول امسال (سال ۹۷) با فراواكنش از طرف مردم در بازار ارز مواجه شدیم. شبكه های اجتماعی و شبكه های ماهواره ای با جوسازی اهتمام در به بن بست رساندن اقتصاد ایران داشتند.
وی اضافه كرد: در واقع كم كم جو انتظارات رسانه ای به نحوی پیش رفت كه وارد بن بست اقتصادی می شویم؛ اما پس از سیزده آبان آن بن بستی كه مورد انتظار امریكا و دیگران بود از بین رفت و هیمنه آنها شكسته شد. وقتی عرصه واقعی تحریم ها مشخص شد، مردم متوجه شدند آنچنان هم انتظاراتی كه از تحریم ها مد نظر بود، مهم نبود.
عضو هیات علمی پژوهشكده پولی و بانكی اضافه كرد: پیش بینی اقتصاد دانان و شیطنت های سیاسی در بزرگ نمایی تحریم ها و كوچك شمردن مدیریت دولت باز به التهابات در جامعه دامن زد؛ اما وقتی هیمنه تحریم ها شكسته و تدبیر دولت نمایان شد، دولت و بانك مركزی دست برتر در معادلات ارز و بازار را داشتند.
وی اضافه كرد: وقتی ما بعنوان اقتصاد دان در كلاس درس هستیم می توانیم هر نظری داشتیم بیان نماییم اما در عرصه اجتماعی وظیفه و مسئولیت اجتماعی مهم می باشد. واقع بینی علاج درد ما در عرصه پیش روست اما بزرگ نمایی تحریم ها التهاب آفرینی می كند. اقتصاد دانان باید توازن را در جامعه برقرار كنند و نباید بدون توجه به بنیان اقتصادی التهاب در جامعه را بالا برند.
زمان زاده اظهار داشت: یكی از تدبیرهای دولت و بانك مركزی در شرایط فعلی علاوه بر بخش اقتصاد و سیاست های پولی باید به ثبات رساندن بازار ارز باشد. در این میان بانك مركزی هدفی را برای نرخ ارز در نظر گرفته است و باید تلاش ها در جهت رسیدن به هدف بانك مركزی باشد و اصلاح نظام بانكی برای پیشگیری از خلق پول باز بسیار مهم می باشد.
كارشناس پولی و بانكی در ادامه اظهار داشت: دولت در روابط خارجی تدبیر خوبی داشت و برجام باز تا پیش از اجرایی شدن تحریم ها اثرات مثبتی بر اقتصاد ایران داشت. تدبیر دولت در ساماندهی روابط خارجی باز در كنترل بازار ارز نقش عمده ای داشته است. ما با سیاست روابط منطقه ای توانستیم عرصه جهانی را به صورتی كنترل نماییم كه امید بخشی به روابط را بیشتر كند و نقطه قوت ما افزایش یافت.
وی با اشاره به اینكه تزلزل دولت امریكا پس از انتخابات كنگره سبب بسته تر شدن دست دولت امریكا در سیاست خارجی این كشور شده است؛ اظهار داشت: قتل خاشقچی باز راه تنفس دیگر برای ایران در منطقه بود كه در مدیریت بهتر بازار ارز نقش مهمی داشته است. سیاست بانك مركزی در جهت ثبات بازار ارز است و باید افق دید بانك مركزی تا سال ۱۴۰۰ باشد ازاین رو با مدیریت ذخایر می تواند بازار را به ثبات پایداری برساند.
زمان زاده اعتقاد دارد كه توازن در نرخ ارز بسیار مهم می باشد. تك نرخی شدن ارز در فضای موجود جوابگو نخواهد بود. نرخ اعلام شده برای صادارت و واردات است نرخ های بالاتر باز برای واردات ما كافی نخواهد بود درعین حال كاهش نرخ بازار در جهت نرخ سامانه نیما، تقاضای سفته بازی و خروج سرمایه را افزایش خواهد داد.
این كارشناس پولی اضافه كرد: كنترل خروج سرمایه و كنترل تقاضای سفته بازی، فاصله نرخ ها را كنترل خواهد نمود ازاین رو انتظار از بانك مركزی باز باید در جهت تداوم ثبات نرخ ارزی باشد.
زمان زاده تصریح كرد: فصل الخطاب نهایی باید بانك مركزی باشد و اختیارات لازم برای بانك مركزی در نظر گرفته شود.

1397/09/08
20:18:52
5.0 از 5
4558
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش