بانك ها خلاف می كنند، بانك مركزی سكوت!

بانك ها خلاف می كنند، بانك مركزی سكوت! به گزارش آنی بازار مدت هاست برخی بانك ها بر خلاف مقررات و شرع، بخشی از تسهیلات عرضه شده به مشتری را مسدود می كنند و بانك مركزی هم در اینباره سكوت كرده و اقدام جدی نمی نماید.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در شرایط تورمی خیلی از مردم برای اهداف مختلف مبادرت به دریافت تسهیلات می كنند؛ هرچند كه بانك ها معمولا برای پرداخت این تسهیلات سخت گیری های زیاد و شرایط دشواری را در نظر می گیرند.
با پشت سر گذاشتن فرایند طولانی دریافت تسهیلات از بانك، مشتریان بانكی با معضلی روبرو هستند كه سال هاست حرف و حدیث هایی درباره آن مطرح است، اما هیچ گاه بانك مركزی با جدیت به این مورد ورود نكرده است.
هركسی كه برای دریافت تسهیلات به شعب بانكی مراجعه نموده باشد، به احتمال بسیار قوی شنیده است كه بانك ها بعد از پرداخت تسهیلات، مبلغی از آنرا در حساب شخص مسدود می كنند؛ مبلغی كه عموما بانك درخواست می كند كه مشتری قبل از دریافت وام آنرا در حساب خود واریز نماید.
بعد از پرداخت این مبلغ توسط متقاضی دریافت وام، بانك این مبلغ را در حساب شخص مسدود كرده و بعد از چند روز كل مبلغ وام را برای فرد واریز می كند، اما پولی كه مشتری به حساب خود واریز كرده، تا آخر پرداخت اقساط نزد بانك می ماند.
این در شرایطی است كه بانك ها برای محاسبه سود تسهیلات، اصل مبلغ وام را در نظر می گیرند و در واقع در این مدت بانك سود پولی را می گیرد كه نزد خودش بوده و به مشتری پرداخت نشده است.
در این حوزه حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، عضو شورای فقهی بانك مركزی با اشاره به اینكه این كار از نظر بخش نامه های بانك مركزی خلاف مقررات است، اظهار نمود: این اقدام بانك ها طبعا یك نوع فریب نسبت به مشتریان هم به حساب می آید، چونكه مثلا می گویند ما به شما ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات می دهیم، اما عملا ۸۰ میلیون به مشتری می دهند و این در شرایطی است كه تمام محاسبات بر اساس ۱۰۰ میلیون تومان انجام می شود.
وی ادامه داد: این سودی كه محاسبه می شود، سود مضاعف پول و خلاف شرع است و این روش نوعی فریب نسبت به مشتریان بانكی است كه باید جلوی آن گرفته شود.
مصباحی مقدم تصریح كرد كه انجام این نظارت وظیفه بانك مركزی است و امكان آن كاملا وجود دارد.
نكته جالب اینجاست كه این اقدام بانك ها مربوط زمان فعلی نیست، بلكه سال هاست كه بانك ها این اقدام را كه صراحتا خلاف بخش نامه های بانك مركزی است، انجام می دهند و عملا بانك مركزی هم در اینباره سكوت كرده است.
جالب تر آن كه بعضی از مدیران شعب بانكی در پاسخ به اعتراض مشتریان مدعی می شوند كه بانك مركزی از بانك ها خواسته تا این رقم را مسدود كنند.
با عنایت به اینكه در طول این چند سال بانك مركزی هیچ گونه برخورد جدی با این اقدام بانك ها انجام نداده است، به نظر می آید كه چندان با این اقدام خلاف مقررات بانك ها مخالف نیست، چونكه در غیر این صورت می توانست مشابه اقدامی كه درباره پرداخت سود سپرده بالای ۲۰ درصد به مشتریان انجام داد را در اینباره هم به اجرا بگذارد.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، رئیس كل بانك مركزی سال قبل به شكل جدی بانك ها را تهدید كرد كه سود بیشتر از ۲۰ درصد به سپرده گذاران خود پرداخت نكنند.1398/09/11
14:15:54
5.0 از 5
4609
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش