شگردهای تقلب در بیمه

شگردهای تقلب در بیمه به گزارش آنی بازار عمده تقلب صورت گرفته در صنعت بیمه از جانب مردان با متوسط سن ۴۴ است كه ۸۶ درصد آنها بیكار هستند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، تقلب در صنعت بیمه یکی از عوامل در افزایش هزینه های بیمه گران به حساب می آید که در نتیجه اقدامی برای کسب مزایا و یا امتیازی در مسیرهای غیرقانونی از سازمان ها و شرکت های بیمه ای انجام می شود، البته این مورد یک سویه نیست و می تواند از سمت بیمه گذار و ضد بیمه گر و برعکس صورت گیرد.
این در شرایطی است که بررسی مبحث تقلب در صنعت بیمه در پژوهشکده بیمه ایران از این حکایت دارد که عرضه اطلاعات نادرست و عدم واقعیت ها و اطلاعات صحیح توسط بیمه گذار برای بیمه گر یکی از شایع ترین تقلب ها در صنعت بیمه به حساب می آید که به مواردی همچون طراحی مرگ های جعلی، گواهی فوت جعلی و یا مرگ های عمدی برای بیمه گذار در بیمه زندگی می توان اشاره نمود.
از طرفی قرارگرفتن افرادی همچون صاحبان دارایی، پزشکان و غیره بین بیمه گر و بیمه گذار، باعث تقلب در صنعت بیمه می شود که این تقلب ها به واسطه روابط ناسالم اداری به منظور سرمایه گذاری ها و سو استفاده های مالی ایجاد می شود.


۸۲ درصد تقلب بیمه زندگی پس از وقوع حادثه و فوت
اما بررسی ها در ارتباط با بیمه های زندگی قابل تامل است، به هر حال بیمه های زندگی از بخش های بسیار با اهمیت در صنعت بیمه به شمار می روند که نقش مهمی در افزایش ضریب نفوذ بیمه ها دارند که پارسال هم بحث های زیادی در ارتباط با اعمال مالیات در بیمه های زندگی و حذف معافیت های آن در لایحه اصلاح مالیات های مستقیم مطرح بود که صنعت بیمه به علت اهمیت بیمه های زندگی در ضریب بیمه ها و سایر ابعاد آن در این رابطه مقاومت کرد و در نهایت اعلام مسؤلان بیمه ای از این حکایت داشت که ظاهرا بیمه های زندگی از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.
این در شرایطی است که مبحث تقلب در بیمه های زندگی با این درجه اهمیت در صنعت بیمه، قابل توجه است؛ به صورتی که گزارش پژوهشکده بیمه نشان داده است خرید بیمه نامه پس از وقوع حادثه و فوت بعنوان شایع ترین مصداق تقلب، حدودا ۸۲ درصد از تقلب های صورت گرفته در بیمه های زندگی را به خود مختص کرده است.
همینطور در خرید بیمه نامه پس از وقوع حادثه و فوت، شایع ترین تقلب و بیشترین فراوانی در خرید بیمه های زندگی، مربوط به خرید بیمه نامه پس از مبتلا شدن به بیماری های خاص است.
در مصادیق تقلب در خرید بیمه نامه بعد از وقوع حادثه یا فوت، ۷۲ درصد از بیمه گذاران متقلب مرد و متوسط سن متقلبان ۴۷ سال بوده است. در سایر مصادیق تقلب ۷۵ درصد از بیمه گذراران متقلب مرد بوده اند و متوسط سن بیمه گذاران متقلب در این مورد ۴۴ سال به دست آمده است. در تمامی مصادیق تقلب، ۸۶ درصد از بیمه گذارارن متقلب بیکار و تنها ۱۴ درصد دارای شغل بوده اند.
در مجموع بیمه گذاران به واسطه عرضه اطلاعات نادرست به شرکت های بیمه تخلف کرده و از طرفی می توانند به صورت عمدی و آشکار در گزارش برآورد خسارت، میزان خسارت وارده را بزرگ نمایی کنند. این بزرگ نمایی به صورت تهیه اسناد جعلی و اطلاعات نادرست، حوادث ساختگی و... طراحی می شود تا به واسطه آن از بیمه گران و شرکت های بیمه، منفعتی را به دست آورند.
بررسی ها از آن حکایت می کند که عدم وجود بانکهای اطلاعاتی مشخص در مورد الگوهای تقلب، بانکهای اطلاعاتی در مورد متقلبان، باعث ایجاد حاشیه امنی برای بیمه گذاران متقلب و کلاهبردار ایجاد گردد به صورتی که سابقه این افراد به صورت آنلاین ثبت نمی گردد و سایر شرکت های بیمه از سوابق این افراد اطلاعی ندارند.

1399/05/04
23:25:32
5.0 از 5
2378
تگهای خبر: بانك , بیمه , خرید , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش